Квасецот најпрво ставете го да скисни, па потоа ставете ги другите состојки и направете меко тесто. Витаминот здробете го и растворете го во млакото млеко.
Оставете го тестото половина сат да се одмори.
Потоа кинете парчиња (за помали кифлички 100, а за поголеми околу 50)
Од секое парче расучете форма на јзик и завиткајте ја кифличката.
Во тенџерче зовријте 500 мл вода со 1 лажиче сол и секое кифличе ставете го во водата па испрпелајте го во сусамот.
Печете ги на 180 степени додека малку не поруменат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови