Пролетна чорба која во определени краеви ја служат како супа за слави.
Убав рецепт, за гурмани.
Убаво се чистат цревцата и кормушките.
Се мијат и вријат неколку пати со сол.
Се чистат, па се сецкаат на парченца по ваша желба.
Така чисти се посолуваат.
На многу малку масло се запржува морковчето иситнето на коцки.
Се додаваат исечканите цревца и кормушки, па се полеваат со вода.
Се вари убаво и се зачинува.
Пред крајот се прави запршка со една главица кромид и 2 лажици брашно.
Оставете да поврие и пред крајот додадете ситно исецкано магдоновче.
На здравје со прекраснава чорба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови