Карамелна вкусотија во чаша...

Подготовка
Дел од млекото ставаме заедно со шеќерот да ни се загрее до вриење. Го раствораме прашокот за пудинг со остатокот од млекото. Мешаме и кога ќе се згусне ги додаваме останатите состојки. Го распоредуваме во чаши.
Декорираме со солен карамел и чоколадни лушпи.

Забелешка
Рецепт за солен карамел претходно ми е објавен овде на Мои рецепти.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани