Рецептот за фанта палачинки ќе го најдете тука
Во загреаното млеко се додава шеќерот и пудингот.
Се вари до згуснување.
Со млакиот пудинг се полнат палачинките и се преклопуваат на половина, па на четвртина.
Во тава на оган се става шеќерот да се карамелизира, се додава медот.
Се додаваат на коцки исецканите праски.се додава коњакот.
Кратко се пропржува на тивко и се редат палачинките во тавата.
Се пржат по 1 минута од двете страни.
Потоа се сервираат топли.

Наместо праски може да се стават исецкани портокали.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани