Пилето се вари потоа се чисти од коските и месото се сецка. Настрана се прави бешамел сосот.

Бешамел сос
Се топи маргаринот на тивок оган се додава брашното се пржи но да остане бело се додава млекото со постојано мешанје се додека зоврие и не се згусне.
Главицата кромид се сецка се пржи и кога ќе се испржи се додава исецканото месо се пропржува и се додава пола од бешамелот и се зачинува со сол и бибер.
Со оваа смеса се полнат канелоните претходно не сварени и се редат во намрсено тавче. Во втората половина од бешамелотсе додава 200 мл млеко павлаката јајцата и се убаво се меша и со оваа смеса се полеваат канлоните одузгора се посипува со рендан кашкавал и се паче додека порумени.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови