Подготовка:

1. Од сите состојќи замесете тесто. Само внимавајте путерот треба секогаш да ви биде ладен од фрижидер, а јајцата на собна температура, пред да ги употребите за бисквитиве.
2. Тестото замотајте го во стреч фолија и оставете го да се лади во фрижидер два часа.
3. Потоа, расукајте го тестото, во кора во дебелина од 3 мм и со помош на формички извадете ги бисквитите.
4. Бисквитите печете ги на хартија за печење, во загреана рерна на 180 степени, околу 15 минути. Оладени декорирајте ги по желба.

На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани