Едноставно, вкусно предјадење.

1. Доколку има кожа на филетите, внимателно ја одстрануваме, лупиме.
2. Парчињата леб ги премачкуваме со крем сирењето. Доколку не користите зачинето, слободно ставете по свој вкус зачини.
3. Ги сечеме дијагонално.
4. На секое триаголниче ставаме лист марула, парче димена пастрмка, декорираме со магдонос и младо кромидче.
5. Послужуваме со чаша бело вино.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани