Испечати

Оладји со тесто од тиква (полнети пишии)

Оладји со тесто од тиква (полнети пишии)

Состојки

  • 200 гр тиква
  • 1 јајце
  • 300 гр брашно
  • 1 лажица пециво
  • 1 лажица шеќер
  • 150 гр кашкавал или сирење

Подготовка

Овој рецепт е многу лесен и вкусен.
1. Тиквата се чисти од лушпата и се вари.
2. Потоа изладената тиква се пасира.
3. Во тиквата се додаваат брашното, јајцето, пецивото, солта и шеќерот.
4. Со лажица се прави тестото.
5. Кашкавалот и сирењето се сецкаат.
6. Тестото со лажица се става во врел зејтин.
7. Врз тестото се става сецканиот кашкавал или сирење.
8. Одозгора се става уште еден слој од тестото.
9. Се пржи од двете страни.