Прво со помош на обрач го формираме тостираниот или запечен леб.
Потоа во внатрешноста на калапот ставаме листови свежа краставица.
Во еден сад ги соединуваме исцедената туна од масло, варените сецкани јајца, мајонезот, сенфот, лимоновиот сок, бибер и сол.
Во внатрешноста ставаме по 2 полни лажици фил.
Внимателно го одстрануваме обрачот.
Нежно наросуваме свежо мелен бибер.
Сервираме во тајнир и додавме свежа рукола.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани