Подготовка:

1. Во длабок сад ги ставаме интегралното брашно, јачменовото, солта и пецивото. Промешуваме со лажица.

2. Во сувите состојки го додаваме медот и маслиновото масло. Постепено додавајќи ја млаката вода, замесуваме тесто.

3. Тестото го формираме во форма на векна, го ставаме во долг калап за леб, претходно обложен со хартија за печење. Печeме во загреана рерна на 180 степени 30 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани