Испечати

Интегрален леб

Интегрален леб

Состојки

  • 250 гр интегрално брашно
  • 250 гр јачменово брашно
  • 1 пециво
  • 2 лажички сол
  • 1 лажица мед
  • 3 лажици маслиново масло
  • 300 мл млака вода

Подготовка

Подготовка:

1. Во длабок сад ги ставаме интегралното брашно, јачменовото, солта и пецивото. Промешуваме со лажица.

2. Во сувите состојки го додаваме медот и маслиновото масло. Постепено додавајќи ја млаката вода, замесуваме тесто.

3. Тестото го формираме во форма на векна, го ставаме во долг калап за леб, претходно обложен со хартија за печење. Печeме во загреана рерна на 180 степени 30 минути.