Првпат ја пробав салатава на слава за Петровден. Ја изедов цела чинија што беше пред мене хехехех. Си зедов рецепт и си ја направив. Зошто се вика Индиска - не знам, но бидејќи така беше запишана, така и ја пренесувам.

Подготовка
Сварете го пилешкото и оставете го да се олади, а потоа исечкајте го на ситни парчиња. Додадете ги не многу ситно мелените кикири и сончоглед и измешајте. Додадете ги ситно исечканите краставички.
Во друг сад измешајте павлака, мајонез, бибер, сол, сенф и кари. Сите состојки измешајте ги заедно со пилешкото.
Декорирајте ја салатата по желба.
Се чува во фрижидер.