Сите зеленчуци исечете ги на крупни парчиња и ставете го да се вари, заедно со ловоровиот лист,коцката за супа и зачинот. Откако зеленчукот ќе омекне извадете го ловоровиот лист и заедно со течноста ставете го во блендер и изблендирајте го. Доколку не ви е солено додадете уште сол. Шампињоните исечкајте ги и запржете ги малку на масло заедно со младиот лук претходно исечен на ситно. Зачинете ги и истурете ги во крем супата. Додадете куркума и бибер и послужете ја супата топла како предјадење. Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови