Вкусна салата, која за мене во овие жешки летни денови беше цел оброк

Подготовка:
1. Краставицата ја лупиме и ја сецкаме на ситни коцки. Пиперката ја сецкаме на ситно.
2. Во длабок сад ги ставаме сецканата краставица, пиперка, копарот, магдоносот и лукот исецкан на ситно. Промешуваме. Ги додаваме лимоновиот сок, солта и маслиновото масло, промешуваме. Го доаваме варениот булгур, промешуваме. Сервираме. Врз салатата ставаме грчки јогурт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани