Подготовка:

1. Сварете ги тестенините во посолена вода. Исцедете и ставете малку масло, да не се залепат. Промешајте.

2. За сосот. Морковите, кромидот, патлиџаните ги сецкаме во сецкото. Запржуваме едно по едно, додаваме месо, па пак запржуваме. Ги додаваме сите состојки и лимоновиот сок. Зачинуваме.Оставаме да покрчка. Го служиме посипан врз пастата.

На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови