Подготовка

1. Бананите ги пасираме во подлабок сад. Ги додаваме морковите и мешаме убаво со лажица, а потоа ги додаваме и сите останати состојки по ред. По додавањето на секоја состојка мешаме убаво до соединување.
2. Кога ќе добиеме хомогена смеса, ја додаваме во намрсен калап. Јас користев долгнавест калап за печење леб со прилагодливи димензии. Отприлика го наместив на 23х10цм.
3. Печеме во загреана рерна на 180 степени околу 50 минути.

Колачот може да го послужите како што е, или да го искомбинирате со вашиот омилен намаз, крем или мармалад. Јас го искомбинирав со крем од ореви и една рака сецкани ореви и пекан ореви. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани