Подготовка:

1. Подготовка на гранолата- Урмите ги чистиме од семињата и ги блендираме заедно со водата. Потоа, ги додаваме, во длабок сад, со сите преостанати состојќи за гранолата и мешаме со лажица додека смесата не стане хомогена. Гранолата ја распоредуваме во тава за печење, обложена со хартија за печење и печeме 30 минути, на 180 степени.
2. Во чаши ја додаваме изладената гранола, јогуртот и овошјето по желба. Ја служиме со свежи листови мента.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани