Палачинки со овошје, палачинки со зеленчук и палачинки со необичен вкус. Ајде да ги спремиме и палачинките со црвена леќа.

Подготовка:

1. Леќата оставете ја да отстои неколку часа, да омекне, а потоа ставете ја во чашката од нутри булетот. 2. Додадете јајце и јогурт, а потоа зачинете со сол по вкус. Доставете пециво. Сомелете ја оваа смеса како каша, па пржете ги палачинките.
3. Јас пржам на апарат за палачинки, па не ми треба подмачкување. Готовите палачинки, премачкајте ги со крем сирење или урда и наполнете ги по ваш вкус.

Нема да згрешите, на здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови