Прекрасни празнични колачиња.
За овие колачи се користи ананас од конзерва. Една чаша ананас се миксира во чоперот или блендер со додавање на сокот од конзервата.
Брашното се сее и се меша со пецивото, оревите и со шеќерот. Јајцата се матат со зејтинот и маргаринот па се додаваат кон брашното. Се додава и ананасот и се замесува мазно тесто кое треба да одстои 20 минути.
Се сука кора и со модлички се вадат ѕвездички со различна големина. Ѕвездичките се печат 10 минути на 180 степени внимавајки да не се препечат. Се лепат со фил и одозгора се декорираат со чоколадите. За спојување јас го користев карамел филот од тортата карамела и имаа преубав вкус.
Колачите беа наменети за подарок за драга пријателка .

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови