Француското лепче го сечеме на парчиња.
Од двете страни тенко го премачкуваме со путер.
Во еден сад ги соединуваме сите исецкани состојки.
На секое парче леб ставаме по една лажица од филот.
Покриваме со парче моцарела.
Печиме околу 20 минути во загреана рерна.
Сервираме топло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани