Уште едни од оние брзи крофнички за кога ни се јаде нешто благо, а не ни се седи многу во кујна.
јајцата се матат со шеќерот и солта. Се додават ванилата јогуртот брашното и пецивото и на крај циметот и кората од портокал. Се меша убаво да се добие хомогена смеса.
Се пржат во врел зејтин да добијат убава румена боја. Пржени се стават на салфети да го впијат вишокот маснотија. На крај си ги редите во чинија се прелеват со чоколадна глазура и секако се дегустираат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани