Подготовка
Кромидот го рендаме и ги додаваме сите состојки заедно со месото.Ја замесуваме
убаво целата смеса,на крај ги додаваме зачините и оставаме неколку часа во замрзнувач.Најпрактично е да се замеси од навечер,наредиот ден од смесата правиме ќофтиња кои ги пржиме во загреана тава делимано за пржење.Во мојов случај ќофтињата беа послужени како мини хамбургери.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани