Оваа македонска салата ја има на менито на секој ресторан кај нас, отсекогаш сум мислела дека шопската е таа кога е наша изворна салата, но оваа е брендирана и со име и е позната и надвор од Македонија, особено во дијаспората.

Подготовката е едноставна и вака припремена, може да ви замени и оброк ако ја комбинирате со сиренце.

Прво испечете ги пиперките, излупете ги и исечете ги на парчиња и ставете ги во подлабок мал сад.
Доматите исечкајте ги и додадете ги, исто така и кромидот.
Додадете некоја маслинка, посолете, ставете малку маслиново масло и оцет, промешајте нежно и салатата е спремна за јадење.
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови