Шеќерот стопете до златна боја, додајте путер, тргнете од оган и пополека додавајте шлаг,мешајте. Чоколадото растопете го и додајте во карамела. Се убаво мешајте да се соедини чоколадото со карамела.
Со карамелата прелијте ги и вашите десерти или торти!
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани