Се лупат компирите и се сечат на тенки тркалца. Се ставаат во студена вода да стојат 30мин.Потоа се плакнат со вода и се ставаат на кујнска крпа да се впие вишокот од вода. Кога ќе бидат суви плочките од компири се пржат во загреано масло.Се зачинуваат по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани