Најубавите утра за мене се оние во викенд, кога добро ќе се одморам и наспијам, па денот ми почнува во добро расположение. Тогаш најмногу сакам да го стартувам со добра книга и убав, богат појадок. Понекогаш е тоа малку покалорично, но во последно време станав љубител на овесните каши, зашто сакам да уживам во добри десерти, но да не претерувам со торти, чоколади и други слатки.
Овој појадок-десерт е нешто што верувам на сите ќе ви се допадне, зашто кога ќе дојде време за слатко задоволство може тоа да биде нешто здраво и вкусно, и да не ви остава грижа на совест.

Подготовка

1. Зошто го обожавам Нутри Булетот - ставаш се внатре, и за миг добиваш мазен и вкусен резултат - но сите вкусови и хранливи вредности се задржани.
2. Јас ги блендирам прво јогуртите, медот и чиата, а потоа ги додавам останатите состојки, додека да се изедначи се. Потоа си ставам во омилената чаша или шолја, па уживаме во богатството на вкусовите. Добар апетит.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови