Одличен турски десерт за љубителите на дуњи.

Подготовка:

1. Дуњите ги миење и лупиме. Го оставаме да стојат во длабок сад полн со вода и малку лимон, за да не потемнат. Ги сечеме на половинки, ја чистиме средината од семчиња и ги ставаме во тенџере на оган заедно со малку вода, 1 стапче цимет, каранфилчиња и шеќер. Шеќерот го ставаме врз дуњите. Садот го покриваме и оставаме на тивок оган додека да омекнат.
2. Откако се готови, ги вадиме на чинија, ги поливаме со шербетот од тенџерето и декорираме со матена слатка павлака и сецкани ореви.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани