Подготовка:

1. Прво го ставаме овошјето да се вари 10мин со шеќерот. Потоа во него се додава густинот измешан со вода и се додава во овошјето и се вари додека се згусне.
2. Желатинот направете го по упатството на кесичката.
3. Потоа го матиме шлаг кремот со вода и постепено го додаваме шеќерот,јогуртот,сирењето и желатинот.
4. Во дробените бисквити го ставаме растопениот маргарин и добро го мешаме да се добие растресита смеса.
5. Во длабоки чаши редиме фил од овошје,дробени бисквити,крем бисквити крем фил и најгоре завршуваме со крем и декорираме со цреша.Уживајте!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани