Испечати

Десерт во чаша

Десерт во чаша

Состојки

 • 300 гр кршени бисквити
 • 150 гр стопен маргарин
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 100 мл вода
 • 1 лажица густин
 • 300 гр микс овошје
 • 300 гр шлаг крем
 • 300 мл млеко или вода
 • сок од половина лимон
 • 4 лажици шеќер во прав
 • 100 гр крем сир
 • 200 мл јогурт
 • 1 кесичка желатин

Подготовка

Подготовка:

1. Прво го ставаме овошјето да се вари 10мин со шеќерот. Потоа во него се додава густинот измешан со вода и се додава во овошјето и се вари додека се згусне.
2. Желатинот направете го по упатството на кесичката.
3. Потоа го матиме шлаг кремот со вода и постепено го додаваме шеќерот,јогуртот,сирењето и желатинот.
4. Во дробените бисквити го ставаме растопениот маргарин и добро го мешаме да се добие растресита смеса.
5. Во длабоки чаши редиме фил од овошје,дробени бисквити,крем бисквити крем фил и најгоре завршуваме со крем и декорираме со цреша.Уживајте!!!