1. Најпрво кромидот излупете го и исечкате го на ситни коцки.
2. Месото исто така исечето го на коцки и ставте го во едно тенџере. Во тенџерето дадајте го кромидот, солта, мешаниот зачин, кравјата маст и зејтинот.
3. Тенџерето ставте го на тивок оган додека месото да се испржи, кромидот да се растопи поточно да испари течноста од тенџерето.
4. Фантот промешајте го со 700 мл вода и дадајте го во тенџерето со испрженото месо.
5. Оставте го да врие уште 15 минути, но повремено промешувајте.
6. Откако гулашот ќе биде готов оставте го малку да олади па сервирајте. Добар апетит.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани