Од сите состојки замесите средно, нелепливо тесто и оставетего да кисне 30 минути.
Потоа размесете го и правите топчина во големина колку еден орев и во средината ставајте по една мала коцка сирење. Редете ги во плех обложен со хартија во вид на грозд почнувајчи 5-4-3-2-1, неколку ставете згора и со дел од тестото направете гранки.
Оставете ја да кисне 30 мин. Премачкајте ја со изматено јајце, додајте сусам, мак, неколку коцки путер и печете ја на 200 С 30 минути. За да не потемне при печењето ставете хартија.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани