На карфиолот му ги одстрануваме надворешните листови и го киниме на цветови.
Го ставаме во вода во која има додадено малку сол и малку млеко.
Многу кратко го бланшираме, 1-2 минути.
Го процедуваме.
Дименото месо на кратко го пропржуваме во една тава за да ја пушти својата арома.
Сега го подготвуваме бешамел сосот.
На растопениот путер го ставаме брашното, малку да се запржи, но не и да потемни, па ги додаваме млекото, јогуртот, зачините,
Вариме до згуснување.
Дното на мал ватростален сад танко го премачкуваме со масло.
Ги редиме цветовите карфиол.
На нив го расфрламе сецканиот магдонос и коцкичките димено месо.
Сето го прелеваме со бешамел сос и редиме гауда.
Го печиме во релна околу 30 минути на 200 степени.
Сервираме топло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани