Вистински, зимски ручек.
Пробајте го

1. Во тенџере на оган го ставаме гравот, со зачини на тивко да се свари. Кога е готов ставаме запршка од масло и црвен пипер. Гравот го истураме во земјена тава.

2. Во друга тава на оган ги запржуваме парчињата сланина. Ги тргаме на страна. Во маснотијата која ја пушти сланината го пржиме сецканиот праз. Врз гравот во тавата го истураме испржениот праз, ги редиме парчињата сланина.

3. Тавата ја ставаме во рерна и крчкаме околу 30 минути, да се запече. Сервираме вкусен ручек со топло лепче

По желба може да се стави и лута везена пиперка или малку буковец.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани