Постојат еден куп рецепти за палачинки на 1001 начин, па еве и ние случајно искомбиниравме едни кои се покажаа баш убави. Обврските по дома и маливе деца не ми дозволуваат да имам многу слободно време а куќа секој викенд полна со гости, па секогаш кога ќе сум кнап со време овие ми се добитна комбинанција

Овие мерки се за две порции, ако сакате повеќе дуплирајте ги. Палачинките претходно спремни се премачкуваат со павлака. Врз неа се редат тенки кругови шунка, парченца млечен кашкавал, печурки и сецкани маслинки по желба. Поубави се кога се со свежи печурки ама јас овој пат имав само од тегла. Така подготвени се преклопуваат да се добијат тријаголници и се редат една до друга во керамички сад

Во друг сад на страна се загрева доматното пире (или кечап) со маслиново масло. Доволно е само да се загрее преливот. Се зачинува по желба. Јас ставам лук во прав и оригано. Со оваа смеса се преливаат палачинките. Се ставаат и парченца кашкавал и се печат на 250 степени 10-15 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови