Кога нема услови за пикник ние вака се снаоѓаме, скара по дома се вика ова =)

Подготовка
1. Во месото ги втрлуваме сите состојки за маринадата. Го оставаме месото во сад со капак да отстои една ноќ во фрижидер.
2. Следниот ден месото го сечеме на парчиња со соодветна големина за да може да се наредат на шипката од апаратот. Го редиме месото на гиро апаратот, ред пафлак, ред пилешко.
3. Го вклучуваме апаратот да врти и си уживаме во салата и ракија додека месото се пече, а може да го подготвиме и помфритот.
4. По 30 до 40 минути со нож го сечкаме првиот надворешен слој од месото кој е печен.
5. Го оставаме да продолжи да се пече и така секој нареден слој го сечкаме.
6. Сечканото месо го сервираме на тортиља со пржен компир, зелена салата, ѕаѕики сос и зачини по вкус.

Забелешка
Рецепт за брзи тортиљи имате овде 

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани