Лесна и брза за подготовка, а вкусна за јадење... :)

Се матат јајцата со солта, се додава постепено маслото, млекото, водата.
Се изедначува смесата.
Огноотпорен сад се премачкува со масло.
Се редат по 5 кори набрани, згужвани, една до друга.
Се полеваат со кутлача од смесата.
Врз тоа се рони сирење или се попрскува со изварка.
Постапката се повторува додека се потроши мастрафот.
Се завршува со кори и прелив, без сирење.
Се попрскува со масло и се става да се пече во загреана рерна.
Се печи на 200 степени, додека убаво порумени, или околу 50 мин. беше во мојата рерна.
Се остава да се излади, па се сечи.
На здравје! :)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани