1. Во сад се ставаат сувиот квасец, солта, шеќерот и млаката вода, се меша со лажица и се остава 15 минути.
2. Потоа се додаваат семињата, се меша и постепено се додава просеаното брашно.
3. Тестото се меси и се остава да нарасне 1 час.
4. На набрашнета подлога со оклагија се рассукува правоаголна кора, се витка како ролат и се става во намрсено калапче за леб. Се пушта рерната на 200 степени.
5. Кога ќе се загрее рерната, лепчето се пече 30 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани