Ова беше мојот денешен појадок.
Палентата ја варам во сразмер 1-3
Значи 1 филџан палента, а 3 филџани вода.
Во мала касерола се ставаат водата, путерот, солта, зачините по вкус и се додава палентата.
се вари на тивок оган до згуснување
потоа се истура во декоративен сад по желба , да се излади и стегни.
изладената палента се превртува налист свежа марула и се декорира со кисела павлака, марула и магдонос,
и уште парче убаво сирење и ете убав појадок

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани