1. Ги вариме компирите и ги гмечиме како пире, додаваме јајце, пармезан, путер, буковец, сол, бибер и млеко по потреба.

2. Смесата ја ставаме во готварски шприц и формираме гнезда.

3. Печеме на пекарска хартија околу 15мин. Потоа ги филуваме со фил по желба, јас ставив сирење, шунка и павлака. Врз филот ги редиме сварените јајца, претходно исфарбани или декорирани.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови