Маграринот се мати пенасто со миксер и му се додава изварката, мајонезот и сирењето, па се мати уште малку. Смесата се дели на три дела. Во едниот се додава буковската пипер и 50 гр. сецкани ореви па добро се промешува. Во другиот дел се додава ситно исецканата шунка и магдонос а во третиот дел се ставаат преостанатите ореви кои ќе ги истолчите со лукчето и додадете го и сусамот. Земете некој долг калап кој ќе го обложите со најлон фолија и ставајте ги смесите една по друга. ставете го калапот некој саат во фризидер, да се стегне.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови