Вкусен сладолед кој ќе го јадете без грижа на совест.

Подготовка:

1. Во длабок сад ги ставаме аквафабата и лимоновиот сок. Матиме со миксер на најголема брзина околу 10 минути, да се добие бела, пенеста смеса која личи како изматена белка од јајце. Го додаваме агаве сирупот, матиме кратко да се соединат состојките. Оставаме на страна.
2. Во длабок сад ги ставаме кокосовото млеко, какаото и ванила аромата. Мешаме со жица за матење да се добие хомогена смеса. Додаваме прстофат сол, промешуваме. Во смесата ја додаваме изматената аквафаба. Нежно промешуваме да се соединат. Смесата ја ставаме во сад со капак и оставаме во замрзнувач 6-7.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани