За подлога
Сувите кајсии и сувите сливи попарете ги со жешка вода. Оставете ги 10 минути.
Со машина за мелење измелете суви сливи и суви кајсии, додајте мелени ораеви, кокос, какао и кафе. Со рака замесете смесата.
Подлогата ставете ја во калап за торта покриен со фолија.
Ставете го во фрижидер да се стегне. Додека ќе направете фил.
За фил
Во мелените ореви додајте ванила, млеко од кокос и промешајте. Додајте вишни.
Врз подлогата ставете од филот и ставете во фриждер да се стегне. Одозгора украсете со какао и грозје.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани