Се меси тестото, со постепено додавање на јогуртот.Се остава да отстои 1 час во фрижидер.
На лесно набрашнета подлога се отвора кора, пола сантим и се вадат форми.
Се печат на 180 степени додека убаво порумени долниот раб, а одозгора останат бели.
Топли се валкаат во шекер во прав, замирисан со ванила.
Уживајте!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани