Бухтли кои потсетуваат на турско пециво....Особено меки и вкусни.

Подготовка
1.Се замесува тесто со сите состојки и се остава да стаса, да се дуплира.
2. За фил урдата ја соединуваме со јајцето. Маџунот го раствораме во вода и во еден сад го ставаме сусамот. Тавата бр 26 ја премачкуваме со масло.
3. Откако ќе стаса тестото се размесува и се рассукува со дебелина од 1 до 1,5 см. 4. Се вадат кругови на кои се става од филот, се затвораат во топка, внимателно ги собираме од страните на едно место и тестото го прилепуваме едно до друго за да не ни се отвораат. Страната каде е спојувано ќе биде одоздола во тавата.
5. Секое топче го макаме во растворениот маџун па во сусам и го редиме во тавчето.
6. Стасува додека ја загреваме рерната на 180 степени, а печеме до поцрвенување на бухтлите.

Забелешка
Ако имате Делимано тава не треба со ништо да ја премачкувате, не се лепи тестото во неа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани