Салатата исечкајте ја на ленти, на доматот извадете му ја срцевината и исечкајте го на коцки.
Кромидот исечкајте го ситно и ставете го да се пржи. Кога ќе зацрвени, додадете го меленото месо и со лажица убаво иситнете го. Додадете го доматното пире, убаво измешајте, ставете го гравот претходно исцеден, и насолете и набиберете на вкус. Оставете уште 2-3 минути да се пржи, по желба ставете чили или лут буковец.
Во сува тава со капак, ставете една тортиља и на средна температура 30 сек. затоплете ја од едната страна. Превртете ја од другата страна, на средина ставете од кашкавалот, поклопете со капак и оставете така да се загрева додека се стопи кашкавалот. Извадете од тава, врз кашкавалот наредете од месото, следува салата па сечканите домати. Завиткајте во ролат и замотајте цврсто во фолија да отстојат додека ги спремате останатите буритоси.
Послужете со сенаменскиот крем - американски кисел крем, одлична комбинација е.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани