Превкусен киш.. Лиснатото тесто се сече во големина на тавата за печење, јас користев округла тава број 28. Краевите од тавата треба да се покриени со тесто, како пита. Тестото се пече 10 минути на 225 Ц. - Во тава се запржува кромидот заедно со сецканиот лук, се додава спанаќот и се пржи се додека не испари водата. Тавата се трга од оган и се додаваат преостанатите состојки за филот. - Смесата се истура врз испечената кора и се пече 25-30 минути на 200 Ц.