1. Се матат одделно двата шлаг кремови со по 200 мл млеко ладно
2. Лешниците се сецкаат на половинки
3. Неколку од чоколадните перничиња ситно издробете ги или измелете ги
4. Во чаши за сладолед редев малку од шлагот со ванила, па врз него ставив мелени пченкарни перничиња, шлаг од јагода и врз нив неколку цели чоколадни перничиња, пак шлаг од ванила, сецкани лешници, пак шлаг од јагода и на крај декорирав со лешници и цели чоколадни перничиња.
5. Ги ставив чашите во ладилникот и потоа служев изладен десерт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани