Превкусни, ароматични, многу меки...

Подготовка

Во длабок сад ставете ги просеаното брашно и пециво, солта, путерот (исецкан на ситно). Промешајте со рака, потоа додадете го изматеното јајце и млекото.

Замесете меко тесто, нелепливо.

Од тестото направете топчиња и секое топче расукајте го и исечете триаголници, а потоа моткајте ги во форма на кифлички. Наредете ги во тава за печење.

Премачкајте ги со жолчка, кари и толчена сол. Одозгора ставете сусам.

Печите во загреана рерна на 200 степени околу 20 мин

Добар апетит

Забелешка
- По желба може да им ставете фил, со кајмак, сирење, кашкавал или нешто друго, но и вака се превкусни!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани