Подготовка

1. Измешајте ги течностите во длабок сад за месење. Додадете го пецивото и измешајте да запени.

2. Потоа додавајте ги солта и брашната. Ставете за почеток 300 гр грахам и 100 гр пченично и потоа додавајте постепено додека има потреба.

3. Расукајте го тестото во кора со дебелина од 3-4 мм. Од едната страна јас ставив прованса зачин низ целата површина, а од другата чаден црвен пипер, а и двете ги опсипав со сусам.

4. Сечете ленти и секоја лента свиткајте ја спирално. Наредете ги во плех и испечете ги.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови