Во сад изматете ги со жица жолчката со шеќерот во прав, румот и водата. Ставете ја оваа смеса на пареа да се провари 5-7 минути, а потоа тргнете ја и додајте го омекнатиот маргарин и пудингот. Убаво промешајте и оставете да се излади. На оладената смеса додајте ги мелените бисквити и сецканото чоколадо.
Убаво промешајте ја смесата и од истата формирајте бомбици.
На секоја бомбица нанесете малку еурокрем и форми од растопено чоколадо за готвење.

Формите се прават едноставно со тоа што чоколадото се топи на пареа, се става во фишек од хартија и на фолија од чоколадото се прават форми по желба. Се остават да се стврднат во фрижидер и се нанесуваат на секоја бомбица.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани